Dobijanje vize

vladimirp
Pridružio se: Pon Avg 01, 2016 11:00 am
Ukupno: Locked
Kontakt:

Dobijanje vize

Postod vladimirp » Ned Avg 28, 2016 7:39 am

Kako se dobija radna za ch? Imam tamo rodbinu pa mi je ponudjeno da radim u nekoj njihovoj firmi. Da li neko zna kavka je procedura za dobijanje dokumenata? Sta je sve potrebno?
nemanjap
Pridružio se: Uto Avg 16, 2016 3:11 am
Kontakt:

Re: Dobijanje vize

Postod nemanjap » Ned Avg 28, 2016 7:45 am

Ovako, ako te neko svajcarsko preduzece trazi, oni treba da pokrenu postupak svojoj opstini ili kantonu kako bi ti trebao da dobijes radnu dozvolu. Nemas razloga za brigu. Oni ce svu papirologiju da urade u tvoje ime.
Trebalo bi da dobijes B dozvolu koja se mora obnavljati svake godine. Ja sam ovu dozvolu dobio kao informaticar. A ako je u pitanju neki sezonski posao, daju ti L dozvolu
Nemanja Peric
rajkoh
Pridružio se: Pon Avg 01, 2016 12:21 am
Kontakt:

Postod rajkoh » Ned Avg 28, 2016 8:08 am

Posle usvajanja zakona o radu i boravku stranaca, a narocito posle potpisivanja sporazuma sa EU o slobodnom kretanju i zaposlenju drzavljana EU toliko poostrila zaposljavanja stranaca iz trecih drzava.

Dakle, kada njihova firma zeli zaposliti stranca, obraca se kantonalnoj vlasti, tj birou za nezaposlene gde trazi odredjeni kadar. Tada prednost imaju lica koja se vode da su na birou a da su naravno legalno u CH. Ako nema tog odredjenog zanimanja na birou, onda je poslodavac u obavezi da to neko zanimanje potrzi u EU u prvih 15 starih drzava clanica EU, a ako ni tamo nema, onda u 27 drzava Unije. Ako poslodavac ni tad ne nadje zeljeno zanimanje, onda je moguce potraziti iz trecih zemalja gde se Srbija ubraja.

Sto se tice boravka, postoje dozvole za drzavljane EU (Ai, Bi, Ci, Li, itd.) kao i za drzavljane trecih zemalja (A, B, C, L, itd) i svakako su tezi uslovi za dobijanje od drugih. Permis B se dobija za zaposlenje ili spajanje porodice i obnavlja se svake godine. Nakon 10 godina, dobija se rezidencijalni C premis. L premis je dozvola za sezonski rad i kada ona istekne, stranac mora da napusti Svicu.
vladimirp
Pridružio se: Pon Avg 01, 2016 11:00 am
Kontakt:

Postod vladimirp » Ned Avg 28, 2016 8:18 am

Bilo bi pametno da odem u Svajcarsku i da upisem neki kurs i posle tamo da trazim neki posao, ali ne mislim da je tako lako
milans
Pridružio se: Sre Mar 23, 2016 5:50 am
Kontakt:

Postod milans » Ned Avg 28, 2016 8:32 am

Ovo sto cu ti reci je iz mog licnog iskustva. Ziveo sam i radio u CH 5 godina. Dobijanje radne dozvole i turisticke vize ima ogromnu razliku. I ako imas B vizu, prednost ima svajcarac. Keramicar sam i nikada mi nisu dali tu dozvolu, a radio sam na crno kod sefa koji je dobio 4 negativna od biroa. A radna dozvola za armirace, daju im iz prve. Savet ti je da ako hoces da ides tamo, onda moras da nadjes neku da se ozenis i za par godina ce ti biti lakse dok se integriras u to drustvo.
nemanjap
Pridružio se: Uto Avg 16, 2016 3:11 am
Kontakt:

Postod nemanjap » Ned Avg 28, 2016 8:36 am

Nije mi jasno odakle toliko tih Indusa u Cirihu a kazu da je dobijanje dozvola poostreno u poslednje vreme, strasno
Nemanja Peric
Korisnikov avatar
alekb
Pridružio se: Sre Avg 03, 2016 4:00 am
Kontakt:

Postod alekb » Ned Avg 28, 2016 8:45 am

Suprug mi je zavrsio srednju skolu za varioca, nakon toga je zavrsavao TIG zavarivanje tj argon, dobio je sertifikat koji je medjunarodno priznat. Ima jako dobro radno iskustvo. U Nemackoj je radio vise puta kao sezonac preko firme. Osrednje govori nemacki. Interesuje me da li su argonski zavarioci trazeni u Svajcarskoj? I postoji li mogucnost da mu poslodavac iz Svajcarske sredi papire kako bi otisao tamo? Da li je to zanimanje trazeno i koliko ih je takvih na birou?
nebojsas
Pridružio se: Čet Avg 11, 2016 4:19 am
Kontakt:

Postod nebojsas » Ned Avg 28, 2016 8:50 am

Ako je iskusan TIG zavarivac, i jos da ima i atest moze da bira zemlju i grad u zapadnoj Evropi ili USA. Poslodavac ce mu sigurno srediti papire. A TIG zavarivaca nema ni u kod nas na birou.

Mnogo su se oni uobrazili. Traze i do 1 EUR/h, prevoz, smestaj, hrana a nemaju garanciju koliko ce posla uraditi za sat vremena pa samo zabusavaju. Na losem su glasu kada je pitanje agilnost na poslu. Stalno nesto izvode i zabusavaju.
Nebojsa Savic
milicas
Pridružio se: Pon Avg 01, 2016 12:23 am
Kontakt:

Postod milicas » Ned Avg 28, 2016 8:54 am

Udala sam se za decka koji ima Hrvatsko drzavljanstvo i C vizu u Srbiji a predali smo papire 26. januara da bi nam 26. februara javili da nije kompletna dokumentacija i istog dana muz je dostavio neophodan papir i jos uvek cekamo. Smucilo mi se cekanje pa me zanima koja je to procedura dokle cu morati jos da cekam? Imam sprski pasos
mihajlom
Pridružio se: Pon Apr 18, 2016 4:20 am
Kontakt:

Postod mihajlom » Ned Avg 28, 2016 8:57 am

Koji papir su ti dodatno trazili? Ta procedura traje oko 2 meseca ako je sve u redu, a nakon toga, zahtev se odbija ili se produzuje dok se ne ispune uslovi

Povratak na “Švajcarska”